Olejování a voskování nábytku
V našem dalším článku si povíme, jaké přípravky doporučujeme a olejování a voskování nábytku a jaký je doporučený postup pro tyto techniky. Tento postup lze využít jak pro zcela nový nábytek bez povrchové úpravy a stejně tak i pro již olejovaný a voskovaný nábytek, který potřebuje obnovit povrchovou úpravou. Pro interiérový nábytek doporučujeme opakovat olejování jednou do roka případně častěji, pokud je nábytek pod vysokou zátěží. V případě zcela nového kousku nábytku, naneste olej 2x do měsíce pro vytvoření kvalitní a odolné vrstvy.
Správná údržba olejovaného nábytku Vám prodlouží životnost produktu. Pro zvýšení životnosti nábytku doporučujeme povrch.
Přírodní materiál dřevo neustále dýchá a reaguje na okolní prostředí. Negativní vliv na povrch dřeva mají tekutiny, které mohou prosáknout a způsobit fleky nebo kolečka po sklenicích. Rozlité tekutiny doporučujeme vytřít dosucha. K poškození nebo barevné změně olejovaného povrchu může dojít i odložením horkého nádobí na stolní plát. Dá se tomu zabránit šetrným zacházením a používáním podložek pod nádobí. Pravidelná a odborná péče prodlužuje životnost každého výrobku a tím i vaši spokojenost s jeho užíváním.
Povrchová úprava olejováním vyžaduje pravidelnou péči a preventivní šetrné zacházení. Olejování neposkytuje až tak vysokou ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození jako lakování (hlavně na počátku užívání) a proto je třeba vytvořit co nejkvalitnější souvislou vrstvu oleje a vosku pravidelným opakujícím se nanášením. Pokud ošetření zopakujeme zpočátku 1-2x do měsíce vytvoří spojitá ochranná vrstva, která bude vysoce odolná proti poškození a tekutinám, dodá nábytku elegantní lesk a povrch bude působit na dotek velmi příjemně. Rozlité tekutiny ihned z povrchu utřete pomocí textilní nebo papírové utěrky a vytřete dosucha. Větší znečištění rovněž nenechávejte na povrchu zaschnout, ale ihned je odstraňte a povrch setřete stejným postupem.
Oleje od firmy Adler, které používáme, pronikají do hloubky, zvýrazňují odstín a kresbu dřeva a jsou vodoodpudivé. Nyní vám ukážeme, jak optimálně pečovat o svůj nábytek a chránit jej.
Kroky:
Krok 1: Broušení
Nábytek obruste brusným papírem o zrnitosti 120 ve směru vláken dřeva. Tento krok opakujte se zrnitostí 180. Poté velmi důkladně odstraňte vzniklý prach. Ujistěte se, že povrch dřeva je suchý, čistý a bez prachu, mastnoty a vosku.
Krok 2: Nanesení oleje
Olej dobře promíchejte a naneste jemně štětcem nebo bavlněným hadříkem. Protože olej rychle proniká do dřeva, musí být přebytek odstraněn do 5 minut suchým bavlněným hadříkem. Pro dosažení dokonalého výsledku olej krátce pomocí brusného rouna vmasírujte do dřeva. To povrch vyhladí a na dotek zjemní. Nechte zaschnout asi 4 hodiny v dobře větraném prostoru.
Krok 3: Druhý nános oleje
Před druhou aplikací vyhlaďte povrch dřeva jemným brusným papírem rovnoměrným tlakem ve směru vláken dřeva. Plochu dobře očistěte od prachu. Nyní můžete olej aplikovat podruhé. Vnitřní povrchy nábytku a skříní by měly být ošetřeny olejem pouze jednou, protože by se mohl objevit nežádoucí zápach. V zájmu svého nábytku byste měli počkat 7 dní, než jej plně zatížíte.
Profi tip:
Alternativou k oleji Legno-Öl můžou být dva nátěry voskem Legno-Wachs. Ten dodává matný efekt a sametový vzhled.
Péče:
Menší škrábance a znečištění je možné jednoduše přebrousit a znovu naolejovat, aniž by bylo třeba brousit a opravovat celý povrch. Pro osvěžení doporučujeme jednou ročně ošetřit pečujícím olejem Legno Pflegeöl.
Zdroj: https://www.lakyadler.cz/
No Comments
Sorry, the comment form is closed at this time.